BINE AŢI VENIT PE PAGINA NOASTRĂ!

Primaria Comunei Crucea, Jud. Suceava

Considerată drept una dintre cele mai frumoase comune dintre munți, Comuna Crucea iese în evidență atât prin peisajele mirifice care o înconjoară cât și prin ospitalitatea și voia bună oferite de locuitorii de aici.

Acest mic ”Colț de Rai” al Bucovinei este asezat în partea de S-V a Județului Suceava, la o distanțã de 147 km de centrul de reședintã a acestuia, municipiul Suceava și la 34 km distanțã de cel mai apropiat oraș din zonã, Vatra Dornei.

Teritoriul comunei Crucea este situat de o parte și de alta a râului Bistrita ocupând tronsonul Osoi-Cotîrgași, tronsonul defileelor sau al Cheilor, alcãtuite din depozite cristalino-mezozoice ale Carpatilor Orientali.

Suprapunerea pe versantul nordic al munților Bistriței cu vârful Pietrosu (l79l m ) și versanții sudici ai Culmei Stânișoara și masivelor Giumalãu (l857 m) și Rarãu (l65l m), oferă un peisaj unic și de o frumusețe rară.

Legãtura teritoriului cu zonele limitrofe sau cele mai îndepãrtate se face prin DN 17 B care urmeazã cursul râului Bistrița, drum asfaltat, pe traseul Vatra Dornei - Piatra Neamt și DJ 175 A, pe traseul Chiril-Rarãu-Cîmpulung Moldovenesc.

Vă așteptăm cu drag să ne vizitați și să vă bucurați de peisaj, relaxare și bucate tradiționale alese!

HOROSCOP